3 июля в 18.30. в Большом зале Русского театра ПРЕМЬЕРА! Спектакль С.Касумова “Кровь и слезы”.

Афиша. Кровь и слезы.

Лакрал театр хIадур буллай бур цIусса ПРЕМЬЕРА!

Лакрал театрданул вай махъсса зурдардий хIадур буллай бур Дагъустаннал халкьуннал шаэр, чичу, драматург ва таржумачи Сибирбаг Къасумовлул чивчусса «Оьттува макь» – тIисса трагедия. Пьесалувусса  ишру хъанай бур мяйжаннугу Дагъусттаннал тарихраву хьусса кьурчIисса ва лухIисса кьинирду гьануну лавсун 1877-ку шиналсса бунтираясса бусавуну.

ПаччахIнал хIаписартуралва  кIантту-кIанттурдайсса бакIдургьуминнал буллалисса зулмурдугу, рахIмубакъасса къеллугу духIан къахъанай, Дагъусттаннал халкь гьаз хьуну бивкIссар. Бунтираву гьуртту хьусса миллатирттал дакIмяшсса, язисса арамтал щала вихну къабивкIхьурчагу ярагъуннилгу балгусса паччахIнал аьралуннаяр бунт дурмий ххув хьуншивруйн. Миллатру гьаз хьуну, майданнив бувккукун, миннал яхI – намусрал кьамул къабувну бур хIала къабувххун  тинмай бацIан. Авторнал ккаккан буллай ур бунтирал каялувшиву дуллалиминнавугу, талатиминнавугу чIявусса  жула лакрал цIадурксса тухумирттал арамталгу бивкIшиву. Масалларан ласурча: Гъумучатусса Парамазхъал, Къячахъал, Рашкъухъал ва цаймигу тухумирттал. Агъларханнал арс ЖахIпар – багу,  лагма щархъая Будугъал Мусигу, Ккурккуллал Зайдугу, НицIавкIуллал НухIгу, цIа дурксса виричу Пятааьли – баг ва чIявусса цайми-цаймигу бивкIшиву.

Миннавагу кув ттупал ва ттупангирттал кьатI бувну, кув аьс бувну, кувгу махругу дирхьуну Сибирнавун тIайла бувккун бур.

ЧIявучиву машгьурсса «Вай ци ххитри ххулайхсса?» – тIисса халкьуннал балайгу вайннахассар тай чIуннардийва вайннан хас бувну бивкIсса.

Миллатирттал яхIгу, намусгу ччанналун къабутан гьаз хьуну бивкIсса чиваркIуннал цIарду дакIнин  дутлатинигу. Жула тарихраягу, миллатрал бакIрачIан бувкIмуния гъалгъа тIутIинийгу, хъама битан къабучIир чил мурадру щаллубан зунттавун тIайла бувккун бивкIсса паччахIналмий аралийтураягу чансса къабивкIшиву чил аьрщарай гьаврду нясив дурсса оьруснал миллатрал арсругу.

Мунияту ялун нанисса никиран  тарихраясса ахтар душиврущал лавгмунил дирхьусса дарсру бучIантIимур оьрмулухсса къулагъаснугу, куртIсса ургъилнугу бикIаншивруйнсса умудращал хIадур буллай бур театр ва тарихравасса пьеса.

vostanie-1877goda2.

НАША ИСТОРИЯ – НАША ПАМЯТЬ.

Лакский музыкально-драматический театр имени Эфенди Капиева готовит премьеру спектакля «Кровь и слезы» по одноименной  пьесе народного поэта Дагестана  Сибирбага Касумова. Спектакль посвящен памяти жертв крупнейшего и самого кровопролитного восстания 1877 года, которым были охвачены  практически весь Дагестан и Чечня.

Несмотря на то, что в центре внимания автора – события в Казикумухском округе, пьеса раскрывает вседагестанский характер восстания с участием в нем всех народов края.

Народ, доведенный до отчаяния оскорбительным, унизительным и жестоким произволом двойного гнета – местных феодалов и военных наместников царской армии шел на верную гибель во имя защиты чести и достоинства.

Почти все действующие лица пьесы реальные участники тех событий, в их числе  представители известных тухумов из Кумуха: Парамазовы, Качаевы, Рашкуевы…, сын Аглархана Джафар-баг, царские офицеры из местного населения, а также известные во всей  Лакии Зайду из Куркли, Будугъал Муси, Патаали-баг, Будугал Алиша  и многие другие.

Часть из них неоднозначно относилась к решению поднять бунт, говоря о неравнозначности сил и опасности выступить против хорошо вооруженной царской армии. Но когда вопрос встал – с кем ты, они не  бросили на произвол судьбы свой народ и в неравной битве либо погибли, либо были казнены или отправлены в сибирскую ссылку. И сегодня, как реквием по погибшим живет в народе известная песня, посвященная им «Что за пыль на дороге…».

Мы надеемся, что спектакль даст молодому зрителю  не только мотивацию к изучению  истории и культуры своего народа, своей страны, но и будет способствовать гуманизации национального самосознания через показ того, к чему приводят несправедливые антигуманные действия, применяемые любой из сторон.

Постановка исторического полотна поддержана Грантом Главы Республики Дагестан.